CO WARTO WIEDZIEĆ O SŁUCHAWKACH NA PRZEWODNICTWO KOSTNE?

JAK DZIAŁAJĄ SŁUCHAWKI NA PRZEWODNICTWO KOSTNE?

W procesie słyszenia uczestniczą trzy części ucha, które możemy zdefiniować jako ucho wewnętrzne, ucho środkowe i ucho zewnętrzne. Ucho zewnętrzne zbiera fale dźwiękowe i przekazuje je przez przewód słuchowy do ucha środkowego. To z kolei wysyła fale dźwiękowe do ucha wewnętrznego. Bębenki wytwarzają wibracje w uchu wewnętrznym, które w postaci impulsów elektrycznych wysyłane są do naszego mózgu. Słuchawki z przewodnictwem kostnym omijają ucho zewnętrzne i środkowe. Zamiast wkładania ich do kanału usznego lub przyciskania do małżowiny, umieszczamy słuchawki obok małżowin. Głośniki wykorzystują kości czaszki jako medium do przesyłania fal dźwiękowych w postaci wibracji bezpośrednio do ucha wewnętrznego.

ZALETY SŁUCHAWEK NA PRZEWODNICTWO KOSTNE

 1. Pomagają osobom z ubytkiem słuchu. Jeśli cierpisz na ubytek słuchu, słuchawki na przewodnictwo kostne mogą pomóc Ci lepiej słyszeć dźwięki, ponieważ omijają ucho zewnętrzne i środkowe. Są również idealne, gdy nosisz aparat słuchowy. Odnosi się to szczególnie do aparatów wewnątrzusznych lub niewidocznych. Słuchawki z przewodnictwem kostnym spełnią również swoje zadanie, gdy jesteś głuchy na jedno ucho, ponieważ działają stereofonicznie, dając możliwość słuchania dźwięków, czego nie można doświadczyć w przypadku tradycyjnych słuchawek dousznych.
 2. Przydatne są dla osób cierpiących na szumy uszne. Dolegliwość tą definiuje się jako stan, w którym słyszy się bez przerwy dzwonienie w uszach. Jest to spowodowane wieloma różnymi przyczynami, w tym utratą słuchu związaną z wiekiem, zapaleniem ucha środkowego itp. Słuchawki na przewodnictwo kostne pozwalają użytkownikom jednocześnie słyszeć dźwięki z zewnątrz i muzykę, co odwraca uwagę od szumów usznych. Jeśli więc cierpisz na tą przypadłość, mogą być świetnym sposobem na relaks i łagodzenie dokuczliwych objawów.
 3. Zwiększają Twoją świadomość sytuacyjną. Podobnie jak większość ludzi, na pewno lubisz słuchać ulubionej muzyki podczas codziennego spaceru, jazdy na rowerze lub biegania. To bardzo przyjemne, ale także - jeśli nosisz tradycyjne słuchawki - zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. Słuchawki na przewodnictwo kostne sprawiają, że pozostaniesz bezpieczny, ponieważ w czasie słuchania muzyki nadal będzie docierać do Ciebie wszystko, co dzieje się wokół. Funkcja ta jest ważna - będziesz w stanie słyszeć syreny, krzyczących do Ciebie ludzi, dźwięk nadjeżdżającego samochodu i wszelkie inne odgłosy, które mogą ostrzec o potencjalnych niebezpieczeństwach. Słuchawki zwiększają świadomość otoczenia, dzięki czemu idealnie nadają się również do codziennej pracy.
 4. Słuchawki są bardzo wygodne i dobrze dopasowane. Czy bolą Cię uszy po zbyt długim noszeniu tradycyjnych słuchawek? Może są za ciężkie, powodując zbyt duży nacisk? Znalezienie idealnie dopasowanych modeli jest niezwykle trudne. Jednak dzięki słuchawkom na przewodnictwo kostne już nigdy nie spotkasz się z tymi problemami, ponieważ opierają się one na kościach policzkowych, więc Twoje uszy i kanały słuchowe nie będą w nic zaangażowane.
 5. Nie powodują infekcji ucha. Tradycyjne wkładki słuchawek dousznych często zawierają sporo zanieczyszczeń i bakterii, co może doprowadzić do infekcji ucha. W przypadku słuchawek na przewodnictwo kostne żadna część aparatu nie ma kontaktu z kanałem słuchowym, co pozwala uniknąć powstawania stanów chorobowych.

NAJWIĘKSZE WADY SŁUCHAWEK NA PRZEWODNICTWO KOSTNE

 1. Słuchawki na przewodnictwo kostne są drogie, ich cena w przypadku modeli z wyższej półki przekracza nawet pułap tysiąca złotych. Ostatnio jednak ukazały się słuchawki HAYLOU PURFREE BC01, które są doskonałą alternatywą dla produktów królującej na rynkach marki AfterShokz. Za przystępną kwotę oferują taką samą jakość i funkcjonalność, rekomendowaną przez koncern Xiaomi, której Haylou jest od wielu lat stałym partnerem.
 2. Oferują niższą jakość dźwięku. Chociaż jedną z głównych zalet słuchawek z przewodnictwem kostnym jest to, że umożliwiają słuchanie tego, co dzieje się w Twoim otoczeniu, może to być również ich wadą, jeśli bardzo zależy Ci na jakości odbioru. Będziesz słyszeć swoją muzykę na tle dźwięków dochodzących z zewnątrz, co może zmniejszać jej czystość. Ponadto słuchawki na przewodnictwo kostne przenoszą dźwięki przez czaszkę za pomocą wibracji, które mają trudności z odtworzeniem całego zakresu częstotliwości (od 20 Hz do 20 000 Hz) słyszanych przez ludzkie ucho. Dlatego, jeśli zależy Ci na najwyższej jakości muzyki, słuchawki z przewodnictwem kostnym mogą nie być dla Ciebie najlepszą opcją.

KTO POWINIEN KUPIĆ SŁUCHAWKI NA PRZEWODNICTWO KOSTNE?

 1. Jeśli masz ubytek słuchu lub szumy w uszach. Słuchawki na przewodnictwo kostne to fantastyczny wynalazek dla osób, które borykają się z problemami słuchu.
 2. Jeśli jesteś pływakiem, słuchawki na przewodnictwo kostne mogą być dla Ciebie doskonałą opcją. Istnieją na rynku wersje w pełni wodoodporne, pozwalające na korzystanie z nich podczas codziennego pływania. Co więcej, niektóre modele, takie jak Aftershokz XTRAINER, umożliwiają pobieranie ulubionych utworów bezpośrednio do słuchawek, dzięki czemu nie musisz się martwić podczas pływania o jakość połączenia Bluetooth.
 3. Uprawiasz kolarstwo lub biegi - słuchawki na przewodnictwo kostne są dla Ciebie niezbędne, ponieważ sprawiają, że nie tracisz świadomości sytuacyjnej, w związku z tym Twoje aktywności będą o wiele bezpieczniejsze.
 4. Jeśli lubisz słuchać muzyki w pracy, słuchawki na przewodnictwo kostne są idealne, gdyż bez ich zdejmowania będziesz mógł rozmawiać z klientami i współpracownikami.

PODSUMOWANIE

Słuchawki na przewodnictwo kostne to nowy, ekscytujący sposób słuchania muzyki. Niektóre z ich głównych zalet to:

 • pomoc osobom z ubytkami słuchu,
 • zwiększenie świadomości otoczenia w czasie uprawiania sportów i wykonywania pracy,
 • wygodne dopasowanie,
 • brak zagrożenia infekcją ucha.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi dowiedziałeś się wszystkiego, co chciałeś wiedzieć o słuchawkach na przewodnictwie kostnym.