Co zrobić z zalanym telefonem?

Telefony komórkowe są obecnie bardzo ważnym elementem naszego codziennego życia, dlatego też ich zalanie jest dla nas bardzo bolesne. Wiele osób w panicznym strachu próbuje samodzielnie naprawić swój smartfon, co zazwyczaj kończy się jeszcze większym uszkodzeniem. Jeśli Twój telefon został zalany, najważniejszą rzeczą do zrobienia jest zatrzymanie dalszego uszkodzenia. Zanim odpowiemy, jak uratować zalany smartfon musimy podkreślić czego pod żadnym pozorem nie robić!

Czego nie robić z zalanym telefonem?

  • Nie włączaj smartfona, aby sprawdzić, czy działa. Jeśli telefon nadal jest włączony, to natychmiast go wyłącz.
  • Nie próbuj wydmuchać cieczy ani nie potrząsaj smartfonem, aby usunąć płyn. W takiej sytuacji efekt tego zabiegu może być wręcz odwrotny – ciecz dostanie się jeszcze głębiej.
  • Nie używaj suszarki! Rozwiązanie, które może wydawać się bardzo logiczne, może doprowadzić do uszkodzenia smartfona. Sytuacja wygląda podobnie jak w poprzednim punkcie z tym, że ciecz może zacząć parować i osadzać się na kolejnych elementach telefonu.
  • Pod żadnym pozorem nie podłączaj komórki do ładowarki lub innych akcesoriów. Podłączenie smartfona do źródła zasilania może doprowadzić do eksplozji akumulatora.

Jeśli już wiesz czego kategorycznie się wystrzegać w przypadku zalania smartfona, przejdźmy do sekcji porad i czynności, które możemy wykonać we własnym zakresie.

Jak uratować zalany telefon?

  1. Przede wszystkim należy wyłączyć urządzenie i natychmiast wyjąć baterię. Możesz też postarać się odsączyć wodę za pomocą odkurzacza lub po prostu wytrzeć ją za pomocą miękkiej szmatki.
  2. Kolejnym krokiem jest wyjęcie wszystkich komponentów wewnętrznych, takich jak bateria, karta SIM lub karta pamięci, aby dokładnie je wyczyścić.
  3. Po wyczyszczeniu wszystkich komponentów należy je wytrzeć ręcznikiem i pozostawić do wyschnięcia. Pozostawienie telefonu do wyschnięcia na kilka dni może pomóc w odparowaniu resztek wody.
  4. Jeśli wszystkie komponenty są suche, można je z powrotem zamontować. Następnie trzeba włączyć telefon i sprawdzić, czy działa on poprawnie.

Co zrobić z zalanym telefonem?

Jeśli Twój telefon został zalany, najlepszą rzeczą do zrobienia jest skontaktowanie się z profesjonalnym serwisem zajmującym się naprawą telefonów. Mają oni specjalny sprzęt do usuwania wody z urządzenia, a także dokładnie sprawdzają telefon, aby upewnić się, że działa poprawnie.

Jeśli Twój telefon został zalany, należy podjąć odpowiednie kroki w celu ratowania go. Najważniejsze jest wyjęcie baterii oraz odłączenie wszystkich zewnętrznych akcesoriów! Jeśli wszystko poszło dobrze, Twój telefon powinien działać prawidłowo. Jeśli nie, należy oddać go do serwisu.

Inne rozwiązania

Jeśli podczas wyjazdu nad morze lub na basen obawiasz się o swój smartfon to polecamy zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec na telefon, który nie tylko chroni przed działaniem piasku i kurzu, ale przede wszystkim przed wodą. Dzięki szczelnemu zamknięciu, przedmioty znajdujące się wewnątrz pokrowca są całkowicie bezpieczne, co więcej etui posiada wbudowaną bawełnianą smycz, która ułatwia jego przenoszenie. Dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki, telefonu można używać nawet podczas zanurzenia.