Czy ładowanie telefonu przez całą noc szkodzi baterii? Czy po zakupie telefonu powinno się kilkakrotnie rozładować baterię do zera? Czy można bezpiecznie podłączyć do telefonu dowolną ładowarkę? Oto kilka pytań, na które pojawiają się sprzeczne odpowiedzi. Jak jest naprawdę? Obalmy kilka mitów, by przestać szkodzić swojemu urządzeniu!

1. Po zakupie telefonu trzeba za pierwszym razem rozładować baterię do zera

Jeszcze dekadę temu jednym z powszechnych zaleceń sprzedawców telefonów było formatowanie baterii po zakupie. Obecnie taką radę można puścić mimo uszu, bo nie sprawdza się, a nawet powiemy więcej: jest to szkodliwe!

Nowa bateria w ogóle nie powinna być rozładowywana do zera. Robiąc to, już na początku skracamy jej żywotność. Niestety, całkowite rozładowanie urządzenia może prowadzić do jego niestabilnego funkcjonowania. Znacznie lepiej ładować telefon od czasu do czasu, niż czekać, aż rozładuje się zupełnie.

W akumulatorach litowych proces ładowania silnie obciąża ogniwo, zwłaszcza w wyniku nagrzewania, co wpływa na wydajność. Zmniejsza się ona proporcjonalnie do długości czasu ładowania.

Dawniej była konieczność rozładowania akumulatorów niklowo-kadmowych lub niklowo-metalowo-wodorkowych, które nie miały własnej pamięci. Nie posiadały więc wiedzy o swojej pojemności. Innymi słowy, po rozładowaniu do 0% można było je skutecznie naładować do pełna. We współczesnych smartfonach znajdują się akumulatory litowo-jonowe i zaawansowane systemy, które kontrolują ich zużycie. Można więc swobodnie ładować telefon przy 20, 50 czy 90% naładowania. I to niekoniecznie do końca.

Po zakupie telefonu trzeba za pierwszym razem rozładować baterię do zera

2. Można wykorzystać do ładowania dowolną ładowarkę

Przyjrzyjmy się teraz bliżej ładowarkom, czyli niezbędnym urządzeniom do ładowania smartfona. Wiadomo – ładowarka ładowarce nierówna. Poszczególne modele różnią się między sobą tzw. maksymalnym prądem ładowania i są dostosowane do możliwości baterii telefonu. Jeśli zgubimy ładowarkę, kupmy taką o możliwie najbardziej zbliżonych parametrach. Podstawowa rzecz to sprawdzenie, czy jest ona kompatybilna z naszym smartfonem. Uniwersalna ładowarka do telefonu nie jest zbyt dużym wydatkiem, ale koszt kabla do iPhona to już dużo więcej. Nie warto jednak oszczędzać, tylko kupić porządną ładowarkę, by dłużej cieszyć się żywotnością sprzętu. Pytanie, czy korzystanie z innej ładowarki niż ta dołączona do zestawu może zniszczyć telefon albo uszkodzić baterię? Raczej nie, jeśli naszym wyborem będą markowe akcesoria. Na pewno nie warto korzystać z podróbek. I nie chodzi tylko o samo uszkodzenie baterii, ale bezpieczeństwo całej instalacji elektrycznej.

Można wykorzystać do ładowania dowolną ładowarkę

3. Zawsze trzeba naładować telefon do pełna

Ładowanie baterii do poziomu 100% wcale nie jest korzystne dla naszego urządzenia (choć z punktu widzenia użytkownika często wydaje się najlepszym rozwiązaniem). Dlaczego? Ponieważ może zmniejszyć trwałość baterii. Wprawdzie samo jej uszkodzenie w trakcie takiego ładowania jest mało realne, jeśli nie wystąpią inne, szkodliwe czynniki, ale lepiej, gdy stan naładowania baterii mieści się w granicach 20 do 80%. Znacznie korzystniej jest ładować urządzenie częściej, ale za to krócej. Unikajmy zatem podłączania telefonu na całą noc do ładowania, by utrzymać optymalną żywotność baterii. Warto do ładowania używać powerbanków, które rzadko pozwalają naładować telefon do pełna, a poza tym pozwalają na podłączenie telefonu w dowolnym miejscu i czasie.

Zawsze trzeba naładować telefon do pełna

4. Jeśli nie korzystam ze smartfona, mogę go zostawić rozładowanego na dłużej

Pozostawanie smartfona przez dłuższy czas w stanie rozładowanym poważnie szkodzi akumulatorowi. Bateria powinna być naładowana w około 50%. A to dlatego, że ogniwa litowe nie lubią być puste, może je to trwale zniszczyć. To nie przypadek, że smartfony alarmują, gdy poziom naładowania baterii spadnie poniżej 20%. Takie wyładowanie do zera znacznie skraca żywotność baterii. Jeśli wiemy, że przez dłuższy czas nie będziemy korzystać z telefonu, warto więc naładować baterię.

Jeśli nie korzystam ze smartfona, mogę go zostawić rozładowanego na dłużej

5. Temperatura wpływa na działanie baterii

Nie tylko ładowanie ma wpływ na to, jak długo możemy swobodnie korzystać z urządzenia od jednego do drugiego ładowania. Wśród czynników, które mają na to realny wpływ jest temperatura. Z badań wynika, że optymalna temperatura dla akumulatorów obecnych w smartfonach to ta na poziomie 20-25°C. Jeśli jest zbyt zimno albo za ciepło, bateria może ulec uszkodzeniu. Właśnie dlatego nie warto wyciągać telefonu na mrozie, ani wystawiać go na bezpośrednią ekspozycję słoneczną w czasie upałów. Warto pamiętać, że bateria sama nagrzewa się w trakcie ładowania, a jeśli będziemy trzymać telefon blisko źródła ciepła, np. grzejnika czy kuchenki, możemy doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Warto także pamiętać o unikaniu wilgoci. W końcu w bateriach mamy do czynienia z elektroniką, a woda może ją uszkodzić, prowadząc do spięć.

Temperatura wpływa na działanie baterii

Bezpiecznie ładuj urządzenie gdziekolwiek jesteś

Wykształcenie dobrych nawyków związanych z ładowaniem smatfona jest bardzo ważne, a wszystko zaczyna się od wyboru dobrej ładowarki. W naszym sklepie internetowym znajdziesz bogaty wybór ładowarek marek ROCK, ROCK SPACE i Baseus, których najlepszym świadectwem jakości jest ciągle rosnąca liczba korzystających z nich użytkowników. By zawsze zachować komfort ładowania telefonu, warto mieć nie tylko ładowarkę sieciową, ale także ładowarkę samochodową oraz ładowarkę bezprzewodową. Dzięki temu będziesz mógł naładować telefon w dowolnej chwili, jadąc samochodem czy będąc poza domem bez dostępu do sieci elektrycznej. Ładowarki w sklepie Alget to cała gama urządzeń przeznaczona do różnych modeli smartfonów, by każdy użytkownik telefonu mógł wybrać urządzenie dla siebie.

Ładowarki w sklepie

Prawidłowe ładowanie wydłuża czas użytkowania smartfona

Oglądanie filmików, robienie zdjęć i długie rozmowy sprawiają, że bateria w smartfonie często szybko się rozładowuje, zwłaszcza jeśli jest ładowana zawsze na ostatnią chwilę, czy telefon codziennie jest ładowany przez całą noc. Z pewnością warto mieć na uwadze poniższe wskazówki i korzystać z dobrej jakości urządzeń do ładowania smartfon, by wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi ładowaniami. W sklepie Alget znajdziesz tylko sprawdzone ładowarki, a także inne przydatne akcesoria do telefonu jak etui ochronne na telefon czy uchwyty samochodowe.