Dlaczego warto posiadać uchwyt samochodowy?
W dzisiejszych czasach każdy używa telefonu komórkowego. Smartfon w aucie może posłużyć m.in. jako nawigacja, narzędzie do odtwarzania muzyki lub standardowo – do odbierania i wykonywania połączeń. Kierowca rozmawiający przez smartfona to ogromne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Nie tylko jego uwaga jest mocno rozproszona – także fizycznie nie jest w stanie zareagować tak szybko, jak w sytuacji, gdyby obie ręce spoczywały na kierownicy. Przed wyruszeniem w podróż warto zadbać o bezpieczne i wygodne mocowanie do telefonu. Jednym z takich rozwiązań jest uchwyt samochodowy. Dzięki temu gadżetowi nie musisz trzymać telefonu w dłoni. Przez całą trasę nie martwisz się o to, gdzie leży telefon. Nie musisz po niego co chwila sięgać. Masz go w jednym miejscu.

Jaki uchwyt samochodowy wybrać?
Obecnie do wyboru mamy kilka rodzai uchwytów samochodowych. Możemy podzielić je pod względem montażu samego uchwytu (np. na kratkę, na deskę, na szybę), jak i pod względem rodzaju montażu w nim telefonu (np. na magnes, na zacisk). Wiele dostępnych modeli daje możliwość wyboru uchwytu według swojego gustu i preferencji.

Cechy dobrego uchwytu
Zacznijmy od najważniejszego, czyli jakości wykonania. Chyba nie chcemy wybrać akcesorium, które po pierwszym użyciu, będzie niezdatne do dalszej eksploatacji. Dlatego warto wybierać uchwyty wykonane z trwałych materiałów oraz takie, które oprócz plastiku wyposażone są w elementy gumowe, silikonowe lub metalowe. Uchwyt po zamontowaniu powinien stabilnie pozostać w miejscu mocowania. Kolejną ważną kwestią będzie wymiar uchwytu. Musi być dostosowany do naszego smartfona lub tabletu. Nie powinien ograniczać nam widoczności oraz zakresu swobody ruchu. Pamiętajmy o tym, że dobry uchwyt umożliwia ustawienie pozycji wyświetlacza, co za tym idzie, powinien umożliwiać ruch w dowolnym kierunku. Ważnym udogodnieniem będzie dostęp do gniazda ładowania. Montaż uchwytu nie powinien wywoływać potrzeby wyjmowania telefonu w czasie ładowania baterii.

Uchwyt na kratkę nawiewu

Uchwyt na kratkę nawiewu

Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość łatwego manewrowania nim i ustawienie telefony pod względem własnych wymagać, co ważne nie ogranicza widoczności. Wadą będzie możliwość uszkodzenia kratki nawiewu lub kolidowanie z jej prawidłowym działaniem. Urządzenie w uchwycie może ulec zniszczeniu, jeżeli ogrzewanie jest włączone.

Uchwyt na deskę rozdzielczą

Uchwyt na deskę rozdzielczą
Zaletą będzie możliwość mocowania w dowolnym miejscu na desce rozdzielczej. Wadą może być ograniczenie naszej widoczności oraz z reguły niezbyt trwały rodzaj mocowania na desce.

Uchwyt na szybę

Uchwyt na szybę
Mocowany za pomocą przyssawki. Zaletą takich uchwytów jest łatwość przymocowania i zdemontowania. Jest najlepszym sposobem mocowania nawigacji. Główną wadą takiego rozwiązania może być ograniczenie widoczności. Pamiętajmy o tym, że brudna szyba nie pozwoli na dobre zamontowanie przyssawki, co może prowadzić do powstania niebezpieczeństwa podczas jazdy.

Inne uchwyty

Uchwyty na zagłówek
Idealny gadżet dl podróżujących rodziców. Dzięki zamontowaniu w nim tabletu i puszczeniu bajki zajmiesz swoją pociechę. Pamiętajmy jednak o odpowiednim zamocowaniu uchwytu, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżującym.

Uchwyty mocowane do slotu CD
Zaletą będzie nieograniczanie widoczności podczas jazdy samochodem. Dodatkowo jest to bardzo trwałe i bezpieczne rozwiązanie, dzięki rodzajowi mocowania uchwytu. Wadą niewątpliwie będzie uniemożliwienie korzystania z odtwarzacza CD oraz ograniczenie obsługi środkowego panelu.