Nieustanny postęp technologiczny wymusza na producentach urządzeń mobile zmiany także w dziedzinie ich ładowania. Choć na tym polu od lat nie doszło do jakiegoś wielkiego przełomu, powstało kilka rozwiązań, które usprawniają oraz przyspieszają samo ładowanie w znaczący sposób, dlatego wiele osób zastanawia się nad tym, jaka ładowarka do telefonu będzie najszybsza, najbezpieczniejsza i po prostu najbardziej efektywna.Sposoby ładowania możemy podzielić na trzy grupy:

  1. Standardowe ładowanie
  2. Szybkie Ładowanie
  3. Ładowanie bezprzewodowe (które opiszemy w osobnym artykule)


Ładowanie STANDARDOWE

Pierwsze z nich, czyli Standardowe ładowanie, które zaczyna ustępować powoli miejsca nowszym technologiom, charakteryzuje się tym, że podczas całego procesu ładowania urządzenie zasilane jest stałym napięciem o wartości ~5V. Szybkość ładowania jest uzależniona natomiast od mocy ładowarki oraz wydajności kabla.

Przykładowo: bateria w najnowszym iPhone X posiada pojemność 2700mAh, a w zestawie z tym telefonem otrzymujemy ładowarkę o mocy 1A, co jest równe 1000mAh. Teoretycznie zatem do pełnego naładowania iPhone X taką ładowarką potrzebujemy 2,7h, gdyż ładowarka o mocy 1A w ciągu godziny pracy jest w stanie naładować baterię o pojemności 1000mAh.

W rzeczywistości jednak, ze względu na różne czynniki, wygląda to trochę inaczej. Jednym z nich jest to, że używając telefonu podczas ładowania, będzie ładował on się wolniej, zużywając baterię podczas pracy. Innym czynnikiem jest chociażby wolniejsze ładowanie w końcowym etapie. Akumulator napełnia się szybciej w początkowej fazie, kiedy jest rozładowany, a znacznie wolniej w końcowej fazie ładowania, kiedy stan baterii jest bliski 100%. Zabieg ten ma na celu przedłużenie żywotności baterii. Niemniej jednak w tym artykule dla celów porównawczych pominiemy te okoliczności.

Co zrobić zatem, aby przyspieszyć ładowanie np. smartfona?

Przede wszystkim zainwestować w mocniejszą ładowarkę. Jaka szybka ładowarka do telefonu będzie odpowiednia? Przykładowo zamiast używać standardowej ładowarki 1A dostarczonej w zestawie należy zaopatrzyć się w ładowarkę mocniejszą np. 2A, która teoretycznie naładuje baterię dwukrotnie szybciej. Warto jednak zwrócić uwagę, że kupując ładowarkę o mocy 5A, nie koniecznie oznaczać to będzie, że naładujemy swoje urządzenie 5 razy szybciej! Dlatego na pytanie, czy można ładować telefon mocniejszą ładowarką odpowiadamy – w niektórych przypadkach można, ale niekoniecznie przyniesie to oczekiwane przez nas rezultaty. Zależy to bowiem także od samego urządzenia, które posiada swój maksymalny poziom, jakim może być ładowane. Przykładowo, wspomniany przez nas iPhone, w tym wypadku może być ładowany mocą w maksymalnym zakresie 2,2-2,4A. Zatem nawet posiadając mocniejszą ładowarkę, nie wykorzysta on w pełni jej możliwości.

Reasumując: jeżeli zależy Ci na wzroście wydajności ładowania Twojego urządzenia, powinieneś zaopatrzyć się w mocniejszą ładowarkę, aniżeli ta, którą producent dołącza do zestawu (zakładając, że otrzymałeś ładowarkę o niskich parametrach). Jest to również rozsądny wybór pod kątem stosunku jakość/cena, gdyż ładowarki takie są niedrogie, a mają naprawdę dobre parametry w średniej klasie. Poniżej prezentujemy propozycje ładowarek sieciowych USB, a także ładowarek samochodowych o mocy co najmniej 2A:

Sieciowe

SamochodoweŁadowanie SZYBKIE

Kolejna grupa to Ładowarki USB wyposażone w możliwość szybkiego ładowania, które możliwe jest dzięki zaawansowanym technologiom Qualcomm Quick Charge oraz Power DeliveryJaka ładowarka USB do telefonu będzie najlepsza?

Najpopularniejszą z nich jest technologia QuickCharge, którą w swoich telefonach stosuje z powodzeniem między innymi Samsung. Jeżeli chodzi o rozwiązanie dla urządzeń Apple - nowością natomiast jest technologia PD czyli Power Delivery, która pozwala ładować urządzenia z mocą nawet do 100W. Kompatybilne z nią są: iPhone 8 oraz iPhone 8 PLUS, iPhone X, iPad PRO (nowsze modele), Macbook (nowsze modele).


W artykule wymieniliśmy jedynie dwie najpopularniejsze: QuickCharge, ze względu na największa liczbę kompatybilnych urządzeń oraz Power Delivery, gdyż posiada możliwość szybkiego ładowania urządzeń Apple. Na rynku dostępne są również inne technologie (Huawei FCP czy Dash Charge dla urządzeń OnePlus), jednak opierają się one na podobnej zasadzie działania. W tego typu technologiach podczas procesu ładowania urządzenia, napięcie ulega zwiększeniu. W standardowym trybie ładowania napięcie jest stałe - w granicach 5V, natomiast w przypadku szybkiego ładowania napięcie to zostaje zwiększane nawet do 20V! Dla telefonów komórkowych jest to jednak zazwyczaj do 12V.

Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć znacząco moc ładowania. Dla zobrazowania wydajności należy posłużyć się jednostką mocy WAT (W)

  • Standardowa ładowarka Apple - 5V/1A – 5W
  • Ładowarka Sugar - 5V/2,4A – 12W
  • Ładowarka Sugar PowerDelivery - 3.6-6V 3A, 6.1–9V 2.7A, 9.1-12V 2.3A – 27.6W

Ostatnia pozycja to ładowarka wyposażona w technologię PD. Jak widać wydajność jednego z jej portów sięga aż 27.6W, co w porównaniu ze standardową ładowarką Apple jest wynikiem ponad 4-krotnie wyższym oraz ponad 2-krotnie wyższym od ładowarki Sugar 2,4A. Ładowarki z technologią SZYBKIEGO ŁADOWANIA:

Sieciowe

SamochodoweJaki kabel do ładowarki do telefonu będzie najlepszy?

Warto również pamiętać, że dobra ładowarka to dopiero połowa sukcesu. Jaki kabel do ładowarki USB wybrać? Czy wystarczy ten dostarczony przez producenta? Aby ładowanie było efektywne, należy skorzystać z oryginalnego kabla USB lub zaopatrzyć się w wysokiej jakości zamiennik. Wszystkie kable USB firmy ROCK oraz ROCK space są na tyle wydajne, aby bez problemu obsłużyć ładowanie mocą 2A.

Jaki kabel do ładowarki samochodowej lub sieciowej sprawdzi się w przypadku urządzeń firmy Apple? Tutaj wymagany jest również specjalny kabel USB, który wspiera technologię Power Delivery, gdyż standardowy kabel niestety nie jest z nią kompatybilny! Zatem aby móc skorzystać z szybkiego ładowania w urządzeniach Apple obsługujących PD należy się wyposażyć w taki oto kabelek:

KABEL USB-C DO LIGHTNING POWER DELIVERY

Uwaga - Apple nie wspiera już ładowarek z opcją PD, które nie pochodzą bezpośrednio od producenta.

Testy ładowarek - Podsumowanie

Aby zobrazować sposób działania technologii szybkiego ładowania Power Delivery nagraliśmy krótki filmik pokazujący szybkość ładowania iPhone X w 2 wariantach:

  • ze standardową ładowarką 1A dołączoną do telefonu przy jego zakupie
  • oraz z zestawem ROCK (ładowarka + kabel) wspierającym technologię Power Delivery