Zdecydowanie jednym z najpopularniejszych sposobów łączenia urządzeń audio jest wykorzystanie kabla Minijack. Złącze 3,5 mm jest uniwersalne i wykorzystywane w sprzęcie przenośnym oraz komputerach. Zakup kabla audio do głośników, słuchawek czy telewizora w praktyce nie jest kosztowną inwestycją, a pozwala wygodnie korzystać z urządzeń. Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować?

Kable Minijack 3,5 mm

Wtyczka jack ma typowy kształt długiego bolca, na którym znajdują się tuleja, pierścień i nosek. Główną cechą odróżniającą kable audio między sobą jest średnica. Wyróżnia się cztery podstawowe rozmiary, a najpopularniejszy to ten o średnicy 3,5 mm stosowany najczęściej w odtwarzaczach audio, smartfonach, a także urządzeniach audio jak np. głośniki.

Na rynku dostępne są różne typy kabli Minijack:

  • przewody Minijack 3,5 mm – Minjack 3,5 mm (wtyczka – gniazdo), to kable, które po jednej stronie są zakończone wtyczką, a po drugiej gniazdem minijack. Taki przewód jest często stosowany jako przedłużacz do podłączenia np. słuchawek do komputera.
  • przewody Minijack 3,5 mm – Minijack 3,5 mm x 2 (wtyczka – gniazdo), kable, które z jednej strony mają wtyczkę, a z drugiej znajdują się dwa gniazda.
  • przewody Minijack 3,5 mm – Minjack 3,5 mm x 2 (gniazdo – wtyczka), mają jedno gniazdo oraz dwie wtyczki po drugiej stronie przewodu.

Jaki kabel audio wybrać do połączenia urządzeń?

Żeby dobrać odpowiedni kabel do urządzenia, przede wszystkim trzeba sprawdzić rodzaj wejścia w urządzeniu (np. wtyczka-wtyczka, wtyczka-gniazdo).

Warto także zwrócić uwagę na jakość kabla. Solidnie wykonany kabel do radia samochodowego czy do kina domowego wyprodukowany z dobrej jakości materiałów będzie służył na lata. W ofercie firmy Alget dostępne są najlepszej jakości kable audio, które można wykorzystać m.in. do połączenia telefonu z głośnikiem czy z samochodowym systemem audio.

Kable audio

Łącząc telefon z samochodowym systemem audio za pomocą kabla, można słuchać muzyki lub odtwarzać dźwięki nawigacji. Co ważne, połączenie urządzeń gwarantuje bardzo wysoką jakość odtwarzania dźwięku bez żadnych zniekształceń. Specjalne, pozłacane wtyczki typu plug and play redukują straty dla dźwięku wysokiej jakości.

Wtyczki z radełkowanego aluminium nie rdzewieją, zapewniając długą żywotność. Doskonałą jakość kabli potwierdzają wyniki rygorystycznych testów niezawodności (wysoki stopień odporności na rozciąganie i zginanie).

Przejściówki i adaptery do Minijack 3,5 mm – czy warto kupić?

Jeśli Twoim celem jest połączenie dwóch urządzeń wyposażonych w identyczne złącza, to zazwyczaj nie ma potrzeby stosowania adapterów. Przydadzą się natomiast do podłączenia dwóch urządzeń równocześnie.

Przejściówki

Adaptery wykonane ze stopu aluminium dostępne w sklepie Alget są wyposażone we wtyk USB-C, który wystarczy podłączyć do urządzenia. Z drugiej strony natomiast znajduje się standardowe gniazdo minijack 3,5 mm do podpięcia słuchawek oraz dodatkowe gniazdo (USB-C lub Lightning w zależności od modelu), do którego można podłączyć gniazdo zasilania.

Dzięki temu, że adapter to urządzenie niewielkich rozmiarów, to można go bez trudu wpiąć bezpośrednio do telefonu i nadal wygodnie użytkować urządzenia. Adapter jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych użytkowników smartfonów, którzy nie posiadają standardowego wejścia jack 3,5 mm, a jedynie port USB-C. Dzięki takiemu adapterowi można bez problemu połączyć telefon ze złączem USB ze słuchawkami. Takie adaptery zyskują przewagę nad innymi modelami, w których standardowo występuje jedynie przejście z portu Lightning na minijack 3,5 mm.

Kable jack – warto mieć zawsze przy sobie

Kable typu jack należą do uniwersalnych akcesoriów. Wykorzystane do połączenia telefonu ze słuchawkami czy głośnikami gwarantują przekazywanie czystego dźwięku bez zakłóceń. Warto pamiętać, że brak gniazda jack w urządzeniu można rozwiązać, korzystając z przejściówek, adapterów oraz różnego typu rozgałęźników.

Sprawdź wszystkie dostępne kable i adaptery w sklepie Alget