Jesteś gotowy na wakacje? A czy twój smartfon też? Praktycznie nikt z nas dziś nie rusza w żadną podróż bez smartfona. I trudno się temu dziwić, skoro w jednym urządzeniu mamy nawigację, tłumacza, aparat i kamerę. Pytanie tylko, jak go chronić, by nie uległ uszkodzeniu w kontakcie z piaskiem, wodą i jakie środki podjąć, by nie narazić się na kradzież? Oto rady, które pomogą ci odpowiednio zadbać o twój telefon na wakacjach.

Akcesoria na dobry początek

Chyba nie ma na świecie człowieka, któremu nie zdarzyło się upuścić telefonu, a to prosta droga do jego uszkodzenia. Zwłaszcza że telefony dzisiaj są niezwykle cienkie i lekkie, stąd też niezbyt trwałe. Warto więc nabyć te dodatki do telefonu, które umożliwią ci wygodne i bezpieczne korzystanie z urządzenia.

Najbardziej oczywistą i najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby chronić swój telefon, jest upewnienie się, że istnieje bariera między nim a światem zewnętrznym. A najprostszym sposobem na to jest oczywiście zakup etui. Smukłe obudowy na telefon chronią przed zadrapaniami, pęknięciami i uszkodzeniami zewnętrznymi, a jednocześnie gwarantują doskonałą jakość obrazu. Zwłaszcza jeśli podróżujesz i przewozisz telefon w torebce czy plecaku wraz z innym bagażem, to obudowa odpowiednio zabezpieczy twoje urządzenie przed uszkodzeniem.

Do ochrony samego wyświetlacza doskonałym rozwiązaniem będzie z kolei folia hydrożelowa. Dzięki niej unikniesz nie tylko zarysowania wyświetlacza, ale także zabezpieczysz go przed powstaniem nieestetycznych odcisków palców szczególnie widocznych pod słońce oraz innych zabrudzeń. Co ważne, folia hydrożelowa jest tak cienka, że praktycznie nie wyczuwa się jej na ekranie, a jej wymiar jest dopasowany do mm do danego modelu urządzenia mobilnego, co gwarantuje pełną ochronę i idealny wygląd wyświetlacza.

Obudowy ochronne na telefon

Jeśli masz zamiar podróżować samochodem, to bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zakup uchwytu na telefon, szczególnie jeśli planujesz wykorzystać swój smartfon jako GPS-a. Dostępne są modele do montażu na kratkę, deskę rozdzielczą czy szybę. Możesz też nabyć urządzenie 2w1, czyli uchwyt do telefonu z ładowarką indukcyjną. Dobrze dopasowany do wymiarów twojego telefonu uchwyt pozwoli utrzymać stabilną pozycję w trakcie jazdy samochodem i bezpieczne oraz wygodne korzystanie niego w trakcie jazdy bez ryzyka uszkodzenia.

Uchwyty samochodowe na telefon
Zobacz dostępne uchwyty na telefon

Nie pozostawiaj telefonu bez nadzoru

Zapewne nie raz i nie dwa widziałeś na lotnisku informację, by nie zostawić swojego bagażu bez nadzoru. Ta sama reguła dotyczy oczywiście smartfona.

Nigdy nie kładź go na blacie stołu w restauracji. To po pierwsze niegrzeczne, a po drugie to doskonała okazja dla złodziei.

Nie zostawiaj swojego smartfona w pokoju hotelowym. Jeśli jednak tak robisz, raczej schowaj go do hotelowego sejfu, niż zostawiaj na blacie. Nawet jeśli nie planujesz z niego korzystać przez cały dzień, najlepiej go wyłącz i przechowuj przy sobie, gdzie będziesz go mieć cały czas na oku.

Nie zostawiaj telefonu na desce rozdzielczej twojego samochodu czy na fotelu. Łatwo zapomnieć o tym, jeśli używasz telefonu jako GPSa, ale pozostawienie go w miejscu łatwym do zauważenia zwiększa ryzyko kradzieży.

Nie wkładaj telefonu do tylnej kieszeni spodni. Pomijając scenariusz, w którym zapominasz o swoim telefonie i kiedy korzystasz z toalety, wpada on do muszli (co w praktyce niestety również zdarza się dość często), trzymanie telefonu w tylnej kieszeni spodni to także łatwy łup dla złodziei. Lepiej trzymaj smartfona w zapinanej na zamek kieszeni torebki czy plecaka.

Zabezpiecz swoje dane przed włamaniem

Warto chronić swój telefon, bo zawiera wszystko: od osobistych zdjęć i filmików po kluczowe informacje kontaktowe. Jakie kroki warto podjąć?

Ustaw hasło. Tylko niektórzy z nas korzystają z hasła, by zabezpieczyć swój telefon przed kradzieżą. To błąd. Hasło w telefonie to pierwsza linia obrony w czasie zgubienia czy kradzieży telefonu. W przypadku haseł wybierz te nietypowe, będące kombinacją liter, cyfr i/lub znaków specjalnych. Hasło silne ma 8 albo więcej znaków. Lepiej używaj skrótów niż całych nazw i często zmieniaj kombinację – najlepiej raz na 6 miesięcy.

Ustaw zdjęcie blokady ekranu. Jeśli to możliwe, ustaw zdjęcie blokady ekranu na alternatywny numer telefonu lub adres e-mail. Jeśli zgubisz telefon, osoba, która go znajdzie, będzie wiedziała, jak się z tobą skontaktować.

Użyj aplikacji śledzących. Jest wiele aplikacji, które możesz pobrać, by zlokalizować swój telefon lub nawet wyłączyć go, gdy zgłosisz kradzież. Jednak pamiętaj, że usługi nie działają już po utracie urządzenia, więc upewnij się, że zostaną włączone wcześniej. Niektóre z nich mają nawet dodatkowe, sprytne opcje jak aparat, który robi zdjęcia każdemu, kto próbuje uzyskać dostęp do telefonu komórkowego.

Współczesne telefony mogą się pochwalić także dodatkową ochroną, jaką jest identyfikacja biometryczna, co sprawia, że kradzież telefonu jest jeszcze trudniejsza. Daje to także większe szanse na znalezienie lub nawet odzyskanie telefonu, bo jeśli ktoś zda sobie sprawę, że nie może korzystać z twojego telefonu, zapewne wyrzuci go i spróbuje sobie poszukać łatwiejszego celu.

Gdy telefon zostanie skradziony

Jeśli telefon zostanie zgubiony lub skradziony, nie trzeba dodawać, że należy natychmiast skontaktować się z operatorem. Może tymczasowo zawiesić twoją usługę, co uniemożliwi innym korzystanie z twojego urządzenia i obciążenie cię opłatami za przesyłanie danych.

Z telefonem na plaży

Jak bezpiecznie korzystać z telefonu na plaży? Nawet jeśli nie masz problemów z pewnym chwytem, to jednak warto zachować środki ostrożności. Na śliskich skałach, gdzie uwielbiamy robić zdjęcia, bardzo łatwo jest upuścić telefon. Skorzystaj więc z prostych wskazówek, które pozwolą Ci utrzymać telefon w nienagannym stanie podczas plażowania.

Ochrona telefonu na plaży

Trzymaj telefon zawsze w obudowie. Dzięki niej twoje urządzenie będzie chroniony przed wodą i piaskiem. Obudowa całkowicie zakryje telefon, sprawiając, że będzie łatwy w użytkowaniu. Dzięki temu uda się zapobiec dostaniu się piasku do środka. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy: telefonu wcale nie trzeba upuścić do wody, by piasek dostał się do środka. Wystarczy zawinąć go z ręcznikiem plażowym i włożyć do torby, by go zarysować. Jeśli zdecydujesz się nie używać wodoszczelnego lub wodoodpornego futerału, warto zainwestować w niektóre zatyczki do kurzu, aby piasek nie dostał się do trudnodostępnych miejsc.

Unikaj bezpośredniego światła słonecznego i ciepła. Nigdy nie pozostawiaj telefonu w pełnym słońcu przez dłuższy czas. Urządzenie może się przegrzać, co ograniczy jego funkcjonalność. Przegrzane telefony będą ładowały się wolniej lub wcale i będą wykazywać mniejszą wydajność oraz prędkość danych. Niektóre urządzenia, takie jak iPhone'y, są nawet zaprogramowane do wyłączania wyświetlaczy, dopóki nie ostygną wystarczająco. Pamiętaj, aby trzymać telefon w cieniu. Także pozostawienie go w samochodzie zamiast na plaży w cieniu może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Nie ładuj swojego telefonu na plaży. Temperatura telefonu wzrasta, gdy się ładuje, więc upewnij się, że twój smartfon jest w pełni naładowany przed wyjściem na plażę.

Kilka słów o wodoszczelności

Nie ma znaczenia, jaki telefon posiadasz: najlepiej trzymaj go z dala od obszarów, w których może mieć kontakt z wodą. Żaden telefon nie jest naprawdę wodoodporny – różne firmy oferują po prostu różne poziomy oporu wody. Wiele z nich tworzy przezroczyste, wodoszczelne torebki, które zamykają się, ale nadal umożliwiają korzystanie z telefonu. Jeśli jednak woda uszkodzi twój wodoodporny telefon, standardowa gwarancja producenta nie pokryje tego. Pamiętaj też, że słona woda jest trudniejsza do usunięcia niż zwykła, ponieważ może łatwiej powodować korozję elementów. Co jednak zrobić w przypadku zalania telefonu? Krótka instrukcja poniżej.

Jak uratować telefon po zalaniu

Telefon bezpieczny w podróży

Smartfon jest ważnym towarzyszem podróży i nie możesz go stracić, a na pewno nie chcesz. Powyższe wskazówki być może nie ochronią telefonu w każdym przypadku, ale są przydatne w wielu z nich. Co ważniejsze, pozwolą ci zachować spokój, byś mógł skoncentrować się na pływaniu, opalaniu, przygotowywaniu posiłków lub innych zajęciach letnich.

Szukasz nowoczesnych i praktycznych akcesoriów do swojego telefonu? Znajdziesz je w sklepie Alget: https://www.alget.pl/