Aqara - Smart Home dla każdego
Smart home dla każdego. Żeby móc deklarować takie hasło, muszą być spełnione co najmniej dwa warunki. Produkty muszą być przystępne cenowo i dobre jakościowo. Oba te punkty spełnia Aqara, nowa marka na rynku smart home, która szturmem podbija kolejne polskie domy.

Aqara to marka pochodząca z ekosystemu Xiaomi, która stała się niezależna. Jej produkty zawsze oznaczały produkt premium w cenie dyskontowej. Aqara Home to system, do którego nie potrzebujemy okablowania czy wielkich przygotowań. Możemy zmienić każdy dom czy mieszkanie w smart dom lub smart mieszkanie w przeciągu kilku minut. Wszystko dzięki temu, że jest to system bezprzewodowy, często zasilany na baterie. W tym artykule przybliżymy Wam, co możecie znaleźć w ekosystemie Aqara Home.

Aqara Hub

Sercem ekosystemu Aqara jest Aqara Hub. Bramka, którą łączy urządzenia dziecięce komunikujące się protokołem ZigBee ze światem zewnętrznym. Aktualnie w ofercie Aqara pojawiły się dwie nowe bramki: M1S oraz M2. Bramka M1S jest bramką, którą wpinamy bezpośrednio do gniazdka. Bramka ta może nam służyć również jako lampka nocna oraz alarm. M1S posiada syrenę alarmową, dzięki której zostaniemy powiadomieni w razie wystąpienia niebezpieczeństwa. Możemy ją również sparować z innymi urządzeniami, takimi jak np. czujniki ruchu, aby zrobić z niej pełnoprawną lampkę nocną. M1S obsługuje najnowszy protokół ZigBee 3.0 i oferuje możliwość przyłączenia nawet 124 urządzeń (przy wykorzystaniu z wzmacniaczy sygnału ZigBee). Bramka M2 to bramka, którą możemy położyć na stoliku lub komodzie. Jest zasilana kablem microUSB oraz może być zasilana kablem ethernet. M2 pełni funkcję alarmu, jednak jej głośnik nie jest tak głośny jak M1S. Nie posiada wbudowanej lampki, ale za to możliwość podłączenia urządzeń działających na podczerwień, takich jak telewizor czy klimatyzator. M2 oferuje ZigBee 3.0 oraz przyłączenie 124 urządzeń na tej samej zasadzie co w przypadku M1S.

Aqara Hub

Czujniki Aqara

Czujniki są kluczowym elementem Aqara Home. To właśnie one mogą wykryć niebezpieczeństwo albo zwiększyć naszą wygodę. Pełnią one różne role. W Aqara Home znajdziemy m.in.:

  • Kontaktrony, czyli czujniki otwarcia drzwi i okien. Te czujniki mogą wykryć próbę włamania do domu/mieszkania. Jak sugeruje sama nazwa, montuje się je na drzwiach wejściowych oraz oknach. Każdy czujnik składa się z dwóch elementów, które są przymocowane na dwóch skrzydłach okna bądź na drzwiach i framudze. Gdy oba elementy zbytnio się oddalą, wtedy jest wysyłane powiadomienie.
  • Czujniki zalania. Woda może narobić bardzo wiele szkód, jeśli w porę nie zostanie wykryty wyciek. Czujniki umieszczone w kluczowych miejscach – pod zmywarką, pod pralką czy w łazience – gdzie woda nie powinna się znaleźć, mogą nawet uratować mieszkanie. Czujnik zalania, gdy tylko wykryje nawet odrobinę wody, automatycznie uruchamia alarm, informując o tym, gdzie doszło do wycieku.
  • Czujnik dymu. Ogień jest jeszcze bardziej niszczycielskim żywiołem niż woda. Czujnik dymu powinien znajdować się wszędzie tam, gdzie może pojawić się ogień, czyli np. w kuchni. Dzięki możliwości ustawienia czułości czujnika możemy go zamontować nad płytą grzewczą bez obawy, że uruchomi się za każdym razem, gdy będziemy coś smażyć.
  • Czujnik ruchu. Bezpieczeństwo i wygoda. Z jednej strony, jeśli chcemy jeszcze bardziej zabezpieczyć dom, możemy w nim schować czujniki ruchu, które wykryją ruch osób niepożądanych, gdy nie ma nas w domu. Z drugiej strony czujniki ruchu idealnie współgrają np. z inteligentnym oświetleniem, a my nie musimy ręcznie zapalać światła.
  • Czujnik temperatury i wilgotności. Ten czujnik pozwala nam mierzyć temperaturę oraz wilgotność panujące w danym pomieszczeniu. Dzięki temu możemy w prosty sposób określić, czy warunki są optymalne, czy też należy je poprawić, np. wstawiając nawilżacz.
  • Czujnik wibracji. Został stworzony dla terenów aktywnych sejsmicznie, ale posiada także bardziej przyziemne zastosowanie. Jeśli chcemy uruchomić automatyzację lub scenę związaną np. z otwarciem szuflady, to jest to idealne rozwiązanie.

Czujniki Aqara
Oświetlenie z Aqara

Jednym z podstawowych elementów naszego smart home powinno być smart oświetlenie. To właśnie ono sprawia, że czujemy się we własnym domu jak w magicznym miejscu, które nas słucha. Dzięki Aqara możemy sterować oświetleniem na trzy sposoby:

  1. Żarówka Aqara LED – najprostszym sposobem jest wykorzystanie smart żarówki LED. Wystarczy, że ją wkręcimy i po chwili możemy się cieszyć tysiącami kolorów oraz możliwością ustawienia scen. Żarówka może dla nas inaczej świecić, gdy chcemy się skupić, a inaczej, gdy chcemy się wyciszyć. Sceny świetlne idealnie potrafią współgrać z naszym samopoczuciem.
  2. Włączniki do światła – jeśli znudziły nam się zwykłe przełączniki do świateł, to rozsądnym pomysłem jest zastanowienie się nad włącznikami do światła Aqara. Dzięki temu możemy zautomatyzować lampy, taśmy LED czy też żarówki. Dzięki przełącznikom będziemy mogli je zdalnie włączyć lub wyłączyć, budować harmonogramy oraz sceny.
  3. Przekaźniki Aqara T1 – z drugiej strony, jeśli chcemy pozostawić nasze stare włączniki do świateł, idealnym rozwiązaniem są przekaźniki Aqara T1 i to w wersji z kablem neutralnym oraz bez! Oznacza to, że da się stworzyć inteligentne oświetlenie nawet w starszym domu lub mieszkaniu z wielkiej płyty! Przekaźniki umieszczamy za naszym włącznikiem światła, przez co jest niewidoczny. Potrzebujemy jedynie głębokiej puszki, aby go zmieścić.

Oświetlenie Aqara

Kamera Aqara G2H

Aqara posiada również kamerę Aqara G2H. Kamera ta jest zarówno wielofunkcyjna jak i niezwykle zaawansowana, szczególnie w ekosystemie Apple HomeKit. Kamera Aqara G2H jest kamerą ze wszystkimi najnowocześniejszymi rozwiązaniami. Potrafi rozpoznawać kształty, a nawet twarze domowników. Możemy wyznaczyć jej obszar, na którym ma się skupiać oraz przeprowadzić rozmowę z osoba po drugiej stronie dzięki dwukierunkowej komunikacji. Kamera oferuje wszystkie możliwości kamer HomeKit oraz HomeKit Secure Video i jest najtańszą kamerą na rynku oferującą tak wiele z tego ekosystemu. To jednak nie wszystko, gdyż kamera może służyć również jako Hub ZigBee! Zatem jeśli nie chcemy mieć dużo czujników to kamera nam wystarczy i nie będziemy musieli kupować dodatkowej bramki. Idealne rozwiązanie np. do garażu.
Aqara Bramka HUB Kamera G2H 1080P WERSJA EU

Silnik do Rolet oraz gniazdko

Ostatnie dwa produkty, na które warto zwrócić uwagę, to silnik do rolet Aqara oraz smart gniazdko. Zacznijmy od smart gniazdka, które pozwoli uczynić inteligentnym dowolny sprzęt – stary oczyszczacz, ekspres do kawy, telewizor, a nawet gramofon. Wystarczy, że dane urządzenie podłączymy do takiego gniazdka i po chwili będziemy mogli zdalnie sterować, włączając i wyłączając w dowolnej chwili. Silnik do rolet Aqara to urządzenie, które docenią wszystkie osoby posiadające rolety. Koniec z męczeniem się przy opuszczaniu rolet wieczorem i podnoszeniem rano. Dzięki silnikowi Aqara wszystko dzieje się automatycznie, a my możemy tylko patrzeć, jak nasz dom budzi się do życia razem z nami.

Silnik do rolet oraz gniadko Aqara


Aplikacja Aqara Home

Same urządzenia i bramka to jednak początek. Prawdziwa magia zaczyna się, gdy zaczniemy korzystać z aplikacji i budować automatyzację oraz sceny. Aplikacja w prosty sposób pozwala nam zbudować alarm. Możemy ustawić, które czujniki będą uruchamiały się, gdy ktoś będzie w domu, poza nim lub w ciągu nocy. W aplikacji możemy także budować automatyzacje oraz sceny. Automatyzacją może być zapalenie świateł do pomieszczenia, gdy do niego wejdziemy (możemy do tego wykorzystać włącznik światła i czujnik ruchu). Sceną może być nasz powrót do domu – wtedy podniosą się rolety, dom sam rozbroi alarm i włączy światło w przedpokoju na 50%. Poza tym aplikacja pozwala na zdalne sterowanie każdym urządzeniem. Możemy je włączyć, wyłączyć, zmienić barwę światła, sprawdzić temperaturę, wilgotność i wiele, wiele więcej.
Aqara Home

Natywne wsparcie HomeKit

Sprzęty Aqara posiadają natywne wsparcie HomeKit. Oznacza to, że wszystko to o czym mogliście przeczytać powyżej możecie dodać do aplikacji Dom od Apple! Wszystkie produkty, który łączą się z HomeKit, czyli bramki, kamery czy rolety posiadają kod HomeKit zarówno na swoim opakowaniu jak i na samym produkcie. Dzięki temu za pomocą dosłownie kilka kliknięć możecie rozbudować swój smart dom w Apple Dom diametralnie niższym kosztem niż dotychczas.
Apple HomeKit

Potrzebna znajomość technologii - nic

Ogromną zaletą systemu Aqara jest to, że nie potrzeba żadnych szkoleń ani instalatorów, aby go uruchomić. Wystarczy włączyć, sparować z bramką i korzystać! Wszystko krok po kroku tłumaczy aplikacja. Dzięki temu naprawdę każdy może zbudować swój smart home! Tekst przygotowany przez SmartMe.


Dlaczego alget?

99% pozytywnych opinii
Darmowa wysyłka od 100zł
Zaufanie ponad 50.000 klientów
Dostawa
towaru w 24h
© 2018 alget.pl Jesteśmy autoryzowanym i wyłącznym dystrybutorem ROCK oraz ROCK SPACE w Polsce.